Dieta ketogeniczna – jakie są najważniejsze zasady?

Dieta ketogeniczna (nazywana także dietą ketogenną albo dietą ketonową), jest dietą niskowęglowodanową, która zdobywa coraz większą popularność, jak i zainteresowanie nie tylko osób preferujących zdrowe odżywianie, ale również tych interesujących się odchudzaniem.

W czym kryje się sekret wymienionej diety? Jakie są jej podstawowe zasady? Odpowiedzi na te pytania, postaramy się udzielić w poniższym artykule.

Dieta ketogeniczna – czym jest?

Dieta ketogeniczna jest dietą, w której ilość węglowodanów w codziennym jadłospisie jest ograniczona do takiego poziomu, żeby organizm zaczął rozpoznawać tłuszcze jako najważniejsze źródło energetyczne. Prowadzi to w efekcie do zwiększenia ilości produkowanych ciał ketonowych, które działają specyficznie między innymi na układ nerwowy.

Dieta ketogeniczna – zasady

Jak już wspomniano powyżej, celem diety ketogenicznej jest zmiana źródła energii oraz wyeliminowanie węglowodanów z jadłospisu. To już stanowi duży stres dla naszego organizmu, zatem w pierwszym etapie nie jest zalecane wprowadzanie deficytu kalorii (spożywania mniejszej ilości kalorii, aniżeli wydatkuje nasz organizm).

Dieta ketogeniczna wymaga także stosowania właściwych suplementów. Wśród najważniejszych, warto wymienić: magnez, potas i sód. Ponadto, warto będzie wprowadzić też witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K), witaminy z grupy B oraz kwasy omega-3. Konieczne jest też dbanie o właściwą ilość płynów. Diety ketonowej nie można wdrożyć z dnia na dzień. Ludzki organizm będzie nierzadko potrzebował nawet 30 dni na adaptację do wprowadzanych zmian oraz osiągnięcia stanu ketozy.

Niezbędne jest również zadbanie o odpowiednią podać płynów. Dieta ketonowa nie jest możliwa do zastosowania z dnia na dzień. Organizm ludzki potrzebuje często nawet 30 dni adaptacji do zachodzących zmian i osiągnięcia ketozy.