Intermittent fasting – dieta która zyskała ostatnio wielką popularność

Według badań około 58 procent Polaków boryka się z nadwagą. W celu utraty nadprogramowych kilogramów, sięgają po różne diety. W ostatnim czasie popularnym stylem żywienia stał się Intermittent fasting, który stworzył burzę dyskusji wśród dietetyków oraz osób, które pragną zadbać o swoją figurę.

Na czym polega dieta IF?

Intermittent Fasting jest to tzw. post przerywany. Jest to sposób odżywania, który polega na stosowaniu postu naprzemiennie z okresami, podczas których możemy spożywać jedzenie. Najczęściej stosowany w postaci TRF, czyli posty, które są przerywane oknem żywieniowym. Zazwyczaj jest to podział 14 godzin postu, a po nim 10 godzinne okienko dla spożywania posiłków. Po nabraniu doświadczenia, proporcje zmieniają się do 16 godzin postu i 8 godzin okna żywieniowego. W okresie postu dozwolone są tylko niskokaloryczne napoje, takie jak woda, herbata, kawa.

Czy warto stosować dietę IF?

Z punktu widzenia lekarzy, walka z nadwagą i redukcja kilogramów, a także wprowadzenie nawyków żywieniowych, które są zgodne z rytmem dobowym organizmu są korzystne, a to otrzymujemy wprowadzając IF do naszego życia. Nie posiada skutków ubocznych – prawidłowo stworzony jadłospis diety IF pozwoli na regularne spożywanie posiłków oraz ich odpowiednią kaloryczność. Dodatkowo dieta poprawia wrażliwość insulinową, więc sprawdzi się u osób borykających się z insulinoopornością.

Przeciwwskazania dla diety IF

Z Intermittent Fasting powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, osoby chorujące na cukrzycę, sportowcy, a także osoby, które zmagają się z chorobami przewlekłymi nerek i wątroby.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy dieta będzie odpowiednia dla Ciebie, skonsultuj swój stan zdrowia z lekarzem bądź dietetykiem.